WEDOS: Aktivácia HTTPS pri použití plateného SSL certifikátu


Pripravil som podrobný návod, ako postupovať ak plánujete zabezpečiť Váš web hostovaný u Wedosu plateným SSL certifikátom. Aj keď ceny hostingu u Wedosu sú viac než prijateľné, v prípade, že potrebujete extra služby ako napr. viac aliasov, CRON a podobne musíte si za to priplatiť. To isté platí aj v prípade, že si chcete aktivovať  HTTPS. Ako teda postupovať?

1. Nákup SSL certifikátu

Ako prvé je potrebné si zvoliť a zakúpiť SSL certifikát. Možností, kde a aký certifikát si zakúpiť je mnoho. V mojom prípade som zvolil pre nákup predajcu SSL certifkátov SSLS.cz, kde som zakúpil certifikát COMODO PositiveSSL Wildcard. Ale táto voľba je čisto na Vás.

2. Aktivácia príplatkovej služby HTTPS na doméne (SNI)

Následne je potrebné v zákazníckej administrácii Wedosu prejsť do správy hostingu, u ktorého chcete HTTPS aktivovať. U hostingu je potrebné aktivovať príplatkovú službu HTTPS na doméne (SNI). V ľavom menu si zvolíme príplatkové služby a zobrazí sa nám ponuka príplatkových služieb viz. Obr. 1. U položky HTTPS na doméne (SNI) klikneme na zeléné tlačítko +.

https-na-domene-sni

Obr. 1: Ponuka príplatkových služieb

V nasledujúcom okne Obr. 2 službu aktivujeme kliknutím na tlačítko aktivovať.

https-na-domene-sni-aktivacia

Obr. 2: Aktivácia príplatkovej služby

3. Pridanie SSL certifikátu na hosting

V správe hostingu si v ľavom menu rozkliknite sekciu HTTPS. Z dostupných možností vyberte HTTPS s vlastným certifikátom na doméne (SNI). Následne sa Vám zobrazí formulár, kde je potrebné zadať privátny kľúč a vygenerovaný certifikát (oba súbory majú príponu .cer alebo .pam) . V mojom prípade som privátny kľúč a aj certifikát generoval priamo v správe certifikátov na SSLS.cz a výstupom boli súbory s príponou .cer. Súbory stačí otvoriť v textovom editore a ich obsah skopírovať do odpovedajúcich polí formuláru. V prípade, že ste pri generovaní privátneho kľúča zadávali aj heslo je ho potrebné vyplniť aj vo formulári. Posledné pole certifikačný reťazec, som v mojom prípade nechal prázdny. Potom už stačí len potvrdiť zmeny stlačením tlačítka Previesť zmeny. Ak ste zadali všetko správne bude SSL certifikát do pár minút aktívny.

Podobný článok:  OpenCart #1 - Ako nainštalovať vQmod

wedos-https

4. Prispôsobenie webu

Po aktivácii HTTPS je potrebné ešte zabezpečiť, aby užívatelia prichádzajúci na web boli vždy automaticky presmerovaní na zabezpečenú verziu webu pomocou .htacess súboru. Okrem toho si treba dať pozor aj na pár ďalších vecí, všetko potrebné popisujem v článku Prevod webu z HTTP na HTTPS.

5. Záver

Máme HOTOVO 🙂 web je zabezpečený a určite to časom ocení aj náš kamarát Google. Aké sú Vaše skúsenosti s prechodom na HTTPS? Podeľte sa do komentárov!