Joomla a Google test použiteľnosti na mobilných zariadeniach


Ak používaš pre svoj webový projekt CMS Joomla, môžeš taktiež naraziť na problém, že tvoj na oko plne responzívny web neprejde Google testom použiteľnosti na mobilných zariadeniach.  Tento fakt má v konečnom dôsledku vplyv aj na pozíciu tvojej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Google totiž ako jedno z mnoha kritétií berie ohľad aj na to, či sa tvoj web správne zobrazuje na mobilných zariadeniach. Na rovnaký problém narazil aj môj známy, ktorému test jeho rezponzívnej stránky vyšiel negatívne, a preto ma požiadal, či by som mu tento problém nepomohol vyriešiť.

google-mobile-test

Výsledok testu pred úpravou súboru robots.txt

Na prvý pohľad by človek predpokladal, že problém bude v použitej šablóne a jej štýlovacom súbore, ktorý nebude správne optimalizovaný pre mobilné zariadenia. Ako sa, ale ukázalo problém bol úplne inde. Dôvodom prečo jeho web neprešiel mobile-friendy testom bol ten, že v súbore robots.txt, ktorý si vytvorí Joomla pri inštalácii CMS, sa defaultne zakazuje prístup robotom do niektorých zložiek, kde sú uložené napr. obrázky, štýlovacie súbory a javascriptové súbory potrebné pre správne fungovanie šablón a rozšírení CMS. Ako je vidno na prvom obrázku v hornej časti  obrazovky je upozornenie, že na stránke je blokovaných 12 zdrojov. V danom prípade medzi blokovanými súbormi boli aj .css a .js súbory, ktoré sú potrebné preto, aby sa Google robotovi stránka zobarzovala ako ju vidí aj užívateľ. Stačilo spraviť pár zmien v súbore robots.txt a web bez problému testom prešiel na výbornú. Takto vypadal pôvodný súbor robots.txt, ktorý založila Joomla pri inštalácii CMS.

A takto vypadá finálny súbor robots.txt, s ktorým web prešiel testom použiteľnosti.

Podobný článok:  OpenCart #1 - Ako nainštalovať vQmod

Konkrétne som zo súboru odmazal niekoľko riadkov, ktoré blokovali robotom prístup do zložiek, kde sa nachádzali súbory potrebné pre správne zobrazenie šablóny . Išlo o zložky cache, templates, plugins, modules, media a components. Potom som test spustil znovu a tentokrát skončil s pozitívnym výsledkom .

google-mobile-friendly-test-success

Výsledok Google mobile-friendly testu po úprave súboru robots.txt

Môžeš namietať, že ešte stále vidíš 2 blokované súbory. Ale to v tomto prípade už nehralo žiadnu úlohu, keďže išlo o zdroje potrebné pre zobrazenie reklám, ktoré na webe známy používa a na responzivitu webu vplyv nemali.

Ak Ti článok prišiel užitočný budem rád, keď ho zazdielaš ďalej alebo sa podelíš o vlastnú skúsenosť v dole v komentároch 🙂